Anasayfa » Diğer Yöntemler » Mezoterapi Hakkında Bilmek İstedikleriniz
Mezoterapi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Mezoterapi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Mezoterapi; bölgesel incelme, zayıflama, selülit tedavisinde kullanılan en etkili ve güvenli yöntemlerden biridir. Kişinin durumu ve yapılacak tedaviye göre kokteyller hazırlanır cilt altına   4-6 mm’ lık iğne uçları ile enjeksiyonlar yapılır.Tedavi süresi 10-12 terapi olarak planlanır. kişinin durumuna göre bu terapiler uzatılabilir.Tedavi sonunda pürüzsüz, parlak, bir cilt oluşur. Bölgesel incelme ön plandadır. Beslenme düzeni ayarlanması ile kişinin kilo vermesi daha sağlıklı ve rahattır.

1. Mezoterapi kaç yıldır uygulanan bir yöntemdir?

Mezoterapi yöntemi Fransa’da 1952 yılında Dr.Pistor tarafından geliştirilmiş ve 50 yıldan fazla süredir Avrupa’da uygulanmaktadır.Yalnızca Fransa’da 15.000 hekim mezoterapi uygulamaktadır. Dr.Pistor mezoterapiyi az miktardaki ilacın problemli bölgelere direkt olarak verilmesi şeklinde tanımlamıştır. İlacın yalnızca problemli bölgeye verilmesi etkinliği arttırırken yan etkileri de en aza indirgemektedir.

2. Herkese mezoterapi uygulanabilir mi?

16-75 yaş arası sağlıklı tüm yetişkinlere mezoterapi uygulanabilir.Lokal yağlanma, selülit, saç dökülmeleri ve cilt gençleştirme başlıca kullanım alanlarıdır. Diabet ve hemofili hastaları mezoterapiye uygun değildir.

İdeal mezoterapi adayları düzenli egzersiz yapan kilo fazlası olan selülit ya da lokalize yağ depolanmaları olan sağlıklı bireylerdir.

3. Tedaviden önce neye dikkat edilmelidir?

Tedaviden önce protein oranı yüksek gıdalar yenilmelidir. Kafein içeren gıda ve içeceklerden , soğuk algınlığında kullanılan ilaçlardan uzak durulmalıdır.

4.   Tedaviden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Tedaviden hemen sonra günlük aktivitelere dönülebilir. Tedaviden sonraki 8 saat içinde sıcak duş alınmamalıdır.

5. Mezoterapi’de kullanılan ilaçlar FDA onayı almış mıdır?

Mezoterapide kullanılan tüm ilaçlar FDA onaylıdır.

6. Mezoterapi ile liposuction arasındaki farklar nelerdir?

Liposuction vücutta yapıldığı alandaki yağ hücrelerini yok etmektedir. Mezoterapi ise yağ hücrelerini harekete geçirerek doğal yollarla atılmasını sağlar. Liposuctiondan sonra daha önceden yağ birikimi olmayan alanlarda yağlanmalar görülebilir. Örneğin kalça ve basen bölgesine liposuction uygulandıktan sonra karın ve kol bölgesinde yağ birikimi görülebilir. Bu tür bir yan etki mezoterapiden sonra olmamaktadır.

Liposuctiondan sonra yapılan bölgede dalgalı, düzensiz bir deri görünümü oluşabilir. Mezoterapi sonrası deri daha düzgün gözükür. Mezoterapi liposuction sonrası oluşan dalgalı, düzensiz görünümünü düzelmek amacı ile de kullanılabilir.

Mezoterapi cerrahi bir yöntem değildir, genel anestezi, korse kullanımı ve hastanede yatmayı gerektirmez.

En önemli fark ise liposuction sellüliti gidermez, mezoterapi ise giderir.

7. Mezoterapi bölgesel yağlanmanın azaltılmasını nasıl gidermektedir?

Kadınlarda yağ hücreleri vücudun alt bölgelerinde birikmeye eğilimlidir . Bu bölgesel yağ fazlıklarını kilo vererek yok etmek çok zordur.

Mezoterapi ile yağ hücreleri harekete geçirilerek depo yağların azalması sağlanmaktadır. Böylece kollar, karın, basen, bacaklar ve kalça gibi bölgelerde kilo vermekle giderilemeyen bölgesel yağlanmalar giderilmektedir

8. Mezoterapi sonuçlarını ne zaman görebilirim?

Tedavi sonuçları uygulanan bölgeye ve problemin yaygınlığına göre değişir. Göz altı torbaları ilk seansta sonuç verebilir. Sellülit ve bölgesel yağlanmanın tedavi sonuçları ilk birkaç tedaviden sonra görülür.

9. Tedavi etkinliği ne kadar süre devam eder?

Hastalar mezoterapiden sonra sağlıklı bir yaşam şekli sürdüğü, uygun diyet ve düzenli egzersiz yapıldığı müddetçe mezoterapinin etkinliği kalıcıdır. Sellülit tedavilerinde yılda bir iki kez mezoterapinin devam edilmesi uygulamaların kalıcılığını destekler.

10.  Tedavi esnasında acı duyacak mıyım?

Hastaların büyük çoğunluğu ağrıdan şikayetçi olmazlar. Kullanılan iğnenin çapı çok incedir (yaklaşık bir saç teli kalınlığında) uzunluğu ise 4-6mm kadardır. Bu sebeble işlem sırasında ağrı pek ortaya çıkmaz. Rahatsızlık hisseden hastalar ise işlemden 45 dakika önce bir anestezik krem kullanabilirler.

17.  Yan etkiler nelerdir?

Olası yan etkileri çoğu hafif ve geçicidir. Hafif yanma ve kaşıntı morluk ve kızarıklık sık görülen yan etkilerdir. Çoğu morluk bir hafta içinde geçer.

18.  İşlem sonrası işe dönebilir miyim?

Mezoterapiden hemen sonra günlük yaşamınıza ve işinize geri dönebilirsiniz.

19.  Yağ kitlemi azaltmak için kaç seansa ihtiyaç var?

Bu kişiden kişiye değişebilir. Ortalama 10-15 seansa ihtiyaç vardır. Ancak zayıf ve atletik yapılı hastalar daha az seansa ihtiyaç duyabilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*