Anasayfa » Beslenme ve Diyet » Sağlıklı Beslenme ve Diyet
Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Beslenme, yaşam süresince her zaman üzerinde durulması gereken en önemli konulardandır. Çünkü büyüme ve gelişmeyi etkileyen, sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlayan, mental (zeka) gelişmeyi sağlayan en önemli unsurdur. Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanabilmesi için toplumdaki bireylerin beslenme konusunda eğitilmesi gereklidir.

Beslenme eğitimiyle yeterli ve dengeli besin tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi, yanlış ve olumsuz beslenme alışkanlıklarının ortadan kaldırılmasıyla olur.

Türkiye’de yetersiz ve dengesiz beslenme okul öncesi dönemde önemli bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra, bireyin sonraki yıllarda mental ve fiziksel gelişimleriyle öğrenme yeteneklerini nasıl etkilediğini ortaya koymuştur. Kişinin sağlıklı bir hayat sürmesi için ideal kilosunda olması gerekir. Bu da sağlıklı bir diyet tedavisiyle mümkündür.

Sağlıklı diyet tedavisinde ilk aşama kişiyi Check-Up tan geçirmekle başlar. Kan tahlili yapılır, metabolik yada hormonal problemlerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer varsa diyetle birlikte kişinin rahatsızlığı tedavi edilmelidir. Bunun yanında program oluşturulurken kişinin yaşı, boyu, kilosu ve fiziksel aktivitesi de önemli bir etkendir.

Diyet tedavisi diyet uzmanı danışmanlığında sürdürülmelidir. Check-Up sonuçları ve diğer faktörler değerlendirilerek kişiye özel diyet programı oluşturulur. Haftada bir, kişinin diyet programı düzenlenip değiştirilerek metabolizmanın ve enerji harcamasının maximum düzeyde tutulması sağlanmalıdır.

Kilo problemi olan kişilerin çoğunda psikolojik problemler ve motivasyon bozukluğu görülmektedir. Diyete uyum ve davranışsal değişikliklerin sağlanabilmesi amacıyla diyet tedavisine ek psikolojik danışmanlık hizmeti verilebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*