Anasayfa » Beslenme ve Diyet » Organik Beslenme
Organik Beslenme
Organik Beslenme

Organik Beslenme

Teknolojinin gelişmesi ile eskiye göre beslenme alışkanlıklarımızda değişmiştir. Önceleri bahçe de ya da tarla da yetişmiş mevsimine göre sebze, meyve tüketirken artık istediğimiz mevsimde istediğimiz sebze ve meyveyi tükete bildiğimiz gibi doğal şekilde yetişmeyen bazı katkı maddeleri ile beslenip yetişen yiyecekleri tüketmekteyiz.

Önceleri doğal yollarla kendi büyüme sürelerinde yetişen sağlıklı, organik gıdalar tüketirken, son yıllarda organik olmayan kısa sürelerde büyüyen gıdalar tüketilmektedir.

İnsan sayısının artması, yiyeceklerin yetersiz kalması, çevre kirliliği gibi nedenler organik olmayan yiyeceklere insanları yönlendirmiştir. Doğa ve çevre kirliliğinin ilerlemesi ile beraber insanlar organik tarıma yönelmiştir. Organik beslenmenin önemi artmaya başlamıştır. Son zamanlarda insanların kendilerine küçük bahçeler kurmaya başladıkları görülür. Organik tarım olmadan üretilen ürünlerde doğal olmayan katkı maddelerinin kullanımı fazladır.Organik beslenmeyen kişilerde tükettikleri ürünlerden geçen ilaç kalıntılarına rastlanır ve bunlarda kişinin hastalanmalarına neden olmaktadır.

Vücudun büyüyememesi, davranış bozuklukları, üreme sorunları, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Organik tarım katkı maddesi, ilaç, hormon gibi kimyasal ürünler kullanılmadan yapılmaktadır. Üretilen organik ürünler vitaminler ve mineraller yönünden çok zengindirler ve insan sağlığı açısından oldukça öneme sahiptirler.

Organik yiyecekler son günlerde artan obezite, aşırı kilo ve diyabet gibi sorunları yavaşlattığı hatta gerilemesini sağladığı görülmüştür.

Organik tarım toprağa, toprakta yaşayan canlılara ve çevreye zarar vermeden yapılan bir uygulamadır. Toprağın zarar görmemesi için doğal gübreler kullanılır. Üretimde ürün kalitesinin artmasını sağlamak amaçlı yapılan bir uygulamadır. Ürünlere zarar verebilecek durumlarda kimyasal ürünlere değil biyolojik, doğal ürünler tercih edilir.

Organik gıda alırken dikkat edilmesi gerekir. Organik gıdalarda Tarım ve Köy işleri Başkanlığının logosu olur. Eğer bu logo varsa organik gıda olarak güvenlidir ve alınabilir. Maliyeti düşük sanayi ürünleri tüketmemeye çalışın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*