Anasayfa » Beslenme ve Diyet » Zayıf ve Sağlıklı Kalmanın 10 Altın Kuralı
Zayıf ve Sağlıklı Kalmanın 10 Altın Kuralı
Zayıflama ve Sağlıklı Yaşam

Zayıf ve Sağlıklı Kalmanın 10 Altın Kuralı

ZAYIF VE SAĞLIKLI KALMANIN 10 ALTIN KURALI

Kilo sorunu, günümüzde herkes bu problemden muzdarip. Kilo alınır ve verme çabasına gireriz. Uzun uğraşlar sonucu da olsa kilo verilir. Kilo verildikten sonra aynı kilo da kalma çabaları başlar bu sefer. Yediğin şeylere daha çok dikkat edersin, daha fazla hareket etmeye çalışırsın. Peki zayıf ve sağlıklı kalmanın kuralları yok mu ? Varsa neler ? Bunları şimdi öğreneceğiz.

1- İlk olarak porsiyonlarımızı küçültmekten başlamalıyız. Porsiyonumuz küçük olunca doyma oranımızda o kadar artmaktadır. Büyüyen porsiyonlar insanların hepsini bitirme isteğini ortaya koymaktadır.

2- Yağlı yiyeceklerde enerji miktarı oldukça fazladır. Hareket yapılmadığı zaman bu enerjiyi dışarı atım olmayınca kiloya çevirebilir. Dışarıda yenilen yiyeceklerde evde yapılandan daha fazla yağ vardır. Mümkün olduğunca evde yemek yenmelidir. Kendi yaptığınız yiyecekler daha sağlıklıdır.

3- Çorba ve salata tüketmeye özen gösterin. Salata ve çorba açlık hissini bastırır fazla yememeyi sağlar. Salatanızı ve çorbanızın çok yağlı olmaması gerekir.

4- Pişirme şekliniz genelde haşlama, ızgara ve fırınlama olmalıdır. Kızartma şekliyle pişirilmiş yiyeceklerden uzak durun.

5- Öğün aralarında meyve, yoğurt, kuru yemiş hem tok kalmanızı sağlar hem de almanız gereken vitamin ve mineralleri almanızı sağlar.

6- Düzenli spor yapmaya çalışın. Spor hayatınızın bir parçası olmalıdır. Hareket miktarını her gün artırmalısınız. Günlük yürüyüş yapmaya çalışın, hareketlerinizi aksatmayın.

7- Bol su için. Günlük içilmesi gereken su miktarı 2- 2,5 litre arasıdır. İçilen su vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur. Fazla yemek yemeyi durdurur ve vücuttaki yağ miktarını azaltır. İçeceklerde ise kalori bakımından yüksek ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

8- Sık sık ve az yemeye çalışın. Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak yemek yemeye çalışın. Ana öğünlerde tek ana yemek yenmelidir. Metabolizmanın çalışması sağlanır. Pilav, ekmek, hamur işi gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

9- Dengeli beslenin. Günlük almanız gereken besinlerin fazlasını almamaya çalışın. Her besin grubundan almanız gerekeni alın.

10- Kilonuzu takip etmelisiniz. Her hafta aynı gün tartılın. Kilonuzun istediğiniz seviyede olduğunu görmek sizi mutlu eder. Motive olmanızı sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*