Anasayfa » Beslenme ve Diyet » KİLO VERMEK İÇİN SIK ÖĞÜNLER TÜKETİN
KİLO VERMEK İÇİN SIK ÖĞÜNLER TÜKETİN

KİLO VERMEK İÇİN SIK ÖĞÜNLER TÜKETİN

Zayıflamak ve sağlıklı görünmek sadece yaz aylarında değil kış aylarında da vücumuzun dinç kalması için önemlidir. Bunun için en önemli şey yağ yakmak ve yağların vücuttan atılmasıdır. Çünkü kış aylarında yaz ayalarına oranla daha çok yağ tüketiriz ve vücut kendini korumak , sıcak tutmak için daha çok yağ depolama eğilimindedir.Vücuttan yağ attığımız ve yağ yaktığımız zaman bu duruma orantılı olarak kilo veririz. Bunların yanı sıra kış ayları diyet yapmak için daha uygun zamanlardır.

KİLO VERMENİN MANTIĞI NEDİR ?

Kilo vermek için birçok diyet yaparız. Bu diyetlerden bazıları işe yarar bazıları ise işe yaramaz. Bunun sebebi yapılan diyetin ve diyet öğünlerinde tavsiye edilen yiyeceklerin sizin metobolizma hızınızla uyuşmaması ve her önerilen yiyeceğin sizin bünyenizde kilo verdirici etkiye sahip olmaması olabilir. Bu nedenle düzgün bir diyet programı ve sağlıklı yağ yakmak için doktora başvurmak, metabolizma hızınıza, vücut değerlerinize göre diyet önerisi almak en doğrusu olacaktır.

*-Genel olarak kilo vermenin ve yağ yakmanın mantığından söz edecek olursak, kilo vermek ve diyet yapmak yemek yememek değildir.  Sık öğün sayıları ile yağ depolamayacak hafif ve dengeli besinler tüketmektir.

*-Diyet yapmanın mantığı şudur, vücut bir makina  gibi işler ve mezabolizmamız gelen besinleri öğütmek odaklı çalışır. Eğer ki biz diyet yapacağız diye az öğünlerle yemek yersek, vücut bir daha besin gelmeyeceğinden süphelenip kendisini korumaya alır ve gelen besini direk olarak depolar. Buda bize kilo olarak geri döner. Oysa ki, sık öğün sayıları ile dengeli beslenirsek vücudumuz ne de olsa besin geliyor şeklinde hareket eder ve depolama ihtiyacı duymadan yağları yakar. Böylece kilo vermiş oluruz. Yani kısaca sık öğün sayısı vücudun yağ depolamasını engeller ve metabolizmayı düzenli çalıştırdığı için hızlandırarak  kilo verdirir. Yemek yeme işlemi vücudumuzun adeta yakıtıdır. Bu nedenle özetlediğim işleyiş şeklini iyi anlatan örneklerdendir.

2    SIK ÖĞÜNLERDE NASIL BESLENİLMELİ ?gilaburu_bitkisi-nedir
Sık öğün sayısı vücudun yağ depolamasını engeller ve metabolizmayı düzenli çalıştırdığı  için hızlandırarak  kilo verdirir demiştim peki bu öğünlerde ne yersek nasıl beslenirsek  daha faydalı olur ?
-Her bünye için farklı diyet listeleri doğru sonuç verdiği için sizlerle bir diyet listesi   paylaşmak yerine genel bilgilerden hareket etmek istiyorum. Genel anlamda bahsedecek   olursam, sık öğünlerde yağ ağırlıklı değil, protein ve yağ yakıcı besinler odaklı beslenirsek daha rahat kilo veririz.  Örneğin eğer süt ve süt ürünlerine alerjiniz yoksa, diyet ( light ) yoğurdu her öğünde farklı şekillerde tüketmek çok işinize yarayacaktır. Diyet yoğurt neden kilo vermede önemli diye soracak olursanız, diyet yoğurdun içerisinde daha çok kalsiyum vardır. Kalsiyum yağ yakar ve kilo vermenizi sağlar. Diyet yoğurdu bi öğünde içerisine kuru meyveler ekleyerek, bir öğünde sade olarak, bazen içerisine kuru tahıllar ilave ederek tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak dereotu, tarçın,gilaburu meyvesi ve gilaburu ürünleri ( suyu, sirkesi vs..),  enginar yağ yakmanızda size dost olan yiyeceklerdir. Öğünlerinizde dikkat etmeniz gereken şey, yağ, karbonhidrat ve diğer besinlerin dengesidir. Örneğin kızmızı veya beyaz yanında ekmek ve pilav çeşitleri yerine diyet yoğurt ve salata tüketebilirsiniz. Kendinize ara öğünler olarak kepekli ve çavdar ekmeklere diyet yoğurt, salatalık ve yeşilliklerle küçük atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Önemli olan diyet yapıyorum ve belli kurallara bağlıyım düşüncesinden çıkıp sağlıklı ve dengeli besleniyorum zihniyetini benimsemektir. Bu durumda zaten kilo vermeye yağ yakmaya başlayacaksınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*