Anasayfa » Beslenme ve Diyet » DİYET VE YANLIŞ YAPILANLAR
DİYET VE YANLIŞ YAPILANLAR

DİYET VE YANLIŞ YAPILANLAR

Diyet Nedir?

Diyet, dengeli ve sağlıklı beslenmenin tanımıdır. Bilinenin aksine diyet sadece kilo vermek için yapılan,  doğru ya da yanlış beslenme şekli değildir. Diyet kişinin kendi hormonal ve sağlık durumuna uygun olarak bazı besin gruplarına dikkat ederek beslenmesidir.  Bu konu en yanlış bilinen konulardan biridir ve diyet yapmak en baştan yanlış anlaşılmıştır. Bir canlı olması gerektiği sağlıklı ve dengeli beslenir ise zaten ideal kilosuna yakın bir kiloya gelir.

Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet yapmak için mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmek, diyetisyen yardımı almak gerekir. Kişinin kendi başına sağlıklı görüdüğü besinleri kendi düzeninde tüketmesi diyet yapmak yani doğru beslenmek değildir. Çünkü, kişinin yaptığı ve doğru gördüğü bu beslenme şekli ile kilo kontrolü yapılmak isterken daha çok kilo alınabilir ya da daha çok kilo kaybı yaşanabilir. Bu durum önce metabolik faliyetlerin dengesini bozar sonra da yavaş yavaş sağlığı.

Diyet programı uygulanmadan önce yapılan sağlık kontrolü, kan tahlilleri, kişinin kilo problemi yaşamasında ne gibi bir rol oynuyor. Aşırı kilolu olunmasında bazı sağlık problemleri mi etkili,  aşırı zayıflık, kronik kilo kayıpları gibi durumların altında yatan sebep sağlık problemlerinden mi kaynaklanıyor gibi sorular bu taramalardan sonra ortaya çıkacaktır.

Bunun yanı sıra, besin intoleransı testi yapılmalıdır. Besin intoleransı testi, kişiye özel bir testtir. Test sonucunda test yapılan kişinin hangi besin ve gıda gruplarına hassasiyeti, alerjisi olduğu ve hangi besinlere karşı metabolik faliyetlerinin değiştiği ortaya konur.

Besin intoleransı testi ve sağlık taramsı sonuçlarınıza göre de size uygun bir beslenme programı planlanır. Bu beslenme programına göre de ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.  Kilonuzu muhafaza ederek daha dinç bir hayat sürebilrisiniz. Sağlıklı beslenme hem kişinin psikolojik olarak daha rahat olmasını sağlar hem daha zinde bir hareket kabiliyeti kazandırır, hem sağlık sorunları sıklıkla yaşanmaz hem de kişinin yaşam kalitesi artarak ömrü uzar.

Bu nedenle diyet yapmadan önce uzman yardımı almak, uygulana diyet ile ideak kiloya gelmek ya da yakınlaşmak, hedeflenen kiloya ulaşıldığında da bu beslenme şeklini sıkı bir uygulama ile olmasa da yaşam tarzı haline getirmek önemlidir.

Yanlış Diyetlere Dikkat!

Diyet yapmak konusunda en çok yapılan yanlışlardan biri de kulaktan dolma bilgiler ile apılan yanlış diyet programlarıdır.  Son yıllarda akıllı telefonalrın hayatımızın merkezine oturması ile geliştirilen bazı akıllı telefon uygulamaları ile her saniye yeni bir diyet programı moda oluyor ve yayılıyor. Kilo vermek ya da almak umudu ile bu programlar hemen uygulanıyor ve kişi kendi eli ile sağlığını bozuyor. Uygulanan bu moda diyetler uygulayan kişiye faydalı olsa da verdiği ya da aldığı kilo kalıcı olmuyor. Bu nedenle size uygun olmayan ve uzmanlara danışmadığınız diyet programlarını uygulamamanızda fayda var.

nocanvas_yesil-sebzeler-i9bn8

Sebze ve Meyve Tüketimi Diyetlerin Dostu

Her diyet programında mutlaka sebze ve meyveler yer alır. Çünkü sebze ve meyvelerde doğal şeker, vitamin, protein bulunur. Örneğin kilo aldıran bazı diyetlerde muz mutlaka bulur. Yeşil elma ise doğal özelliği sayesinde kilo verdiren ve tok tutan diyetlerin dostudur. Uzmanların önerisi her meyve ve sebzenin dozunda tüketilebileceğidir.  Besin intoleransı testi ile de size uygun olan sizde alerji yapmayacak olan meyve sebze gruplarını öğrenebilir ve abur cubur ağırlıklı atıştırmalıklar yerine gün içinde bazı sebze ve meyveleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

nocanvas_mavi-ve-kirmizi-meyveler-kadinlarin-kalbini-koruyor-xp174

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*