Anasayfa » Beslenme ve Diyet » Bahar Ayları İçin Beslenme Püf Noktaları
Bahar Ayları İçin Beslenme Püf Noktaları

Bahar Ayları İçin Beslenme Püf Noktaları

Kış aylarında hastalanmamak ve sıcak kalmak için vücudumuzu sıcak tutacak daha kalorili besinler tüketiriz. Bu besinler ile yağ dokularımız hacimce genişler ve kilo almış gibi bir görüntüye ulaşırız. Bu görüntüler bahar aylarının gelmesi ile daha da ortaya çıkar ve vücut son yağ depolamasını sergiler. Bu şekilde bahar ayları yağ dokularının en çok genişlediği son evredir. Bu durumun yaşanmaması için bahar aylarının başlarında, bazı beslenme püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bu püf noktalarını uygulamak tam bir beslenme programı anlamına gelmez. Fakat kıştan sonra ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

Bahar Aylarında  Uygulayabileceğiniz Püf Noktaları

Bahar aylarında uygulayabileceğiniz püf noktaları

– Her zaman tükettiğinizden en az 500 ml daha fazla su tüketmek.
– Çiğ tüketilmesi gereken yeşilliklerden her öğünde tüketmek.  (maydonoz, dereotu, semiz otu, nane, roka…)

– Bahar aylarında kış aylarında tükettiğinizden daha az yağlı yiyecekler tüketmek ve bu yağları genellikle organik zeytinyağı olarak tercih etmek önemlidir.

– Mineral alımına özen göstermek. Bunun için mineral bakımından zengin olan yiyecek ve doğal içecekler tüketmek gerekir.

– Sebze ve salata tüketimi yapmak bahar aylarında, yaz aylarına hazırlık için daha önemlidir.

– Dört ayrı gıda grubundan bir gün içinde dengeli almak gerekir. Bunun için bir öğünde protein alınıyorsa diğer öğünde vitamin ağırlıklı tüketilmeli. Karbonhidrat özellikle az tüketilmeli.  Özellikle kahvaltı ve öğlen yapılan öğünlerde süt ürünleri tüketilmelidir. Bu ürünleri tercih ederken diyet süt ürünleri tercih etmek daha avantajlı olabilir. Bunun sebebi ise diyet ürünlerde kalsiyum değerinin daha fazla olmasıdır. Kalsiyum ise yağ yakma özelliğine sahiptir.

Bu püf noktalarına özen göstererek bahar aylarında dengeli beslenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu şekilde beslenmeye özen gösterdikten sonra,  uzman bir yardım alarak yaz başlamadan ideal kilonuza kavuşmak için sağlıklı beslenme programı edinebilirsiniz.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*