Anasayfa » Diyet

Diyet

Diyet

Sağlıklı beslenme ve diyet aslında çoğu zaman en doğru ikilidir. Çünkü diyet yapmak sağlıksız beslenmek demek değil ihtiyaç duyulan kalorinin doğru zamanlarda ve miktarlarda alınmasıdır. Dolayısı ile Sağlıklı beslenerek diyet yapılabilir.

Burada önemli olan diyet yaparken alınan besinlerin ne olduğu, vücudunuzun hangi besinlere ihtiyaç duyduğudur. Çünkü çoğu kez diyet yapanlar aslında sağlıksız beslendiklerinin farkında değillerdir. Bir insanın ihtiyacı olan kalori miktarının belirlenmesi diyet için yeterli değildir. Çoğu kez örnek olarak 1500 kalori ihtiyacı olan biri 1200 kalori alırsa zayıflar gibi genel bir kanı vardır. Detaylandırmadan yanıtlamak gerekirse bu kısmen doğru ancak yetersiz bir önermedir. İhtiyacınız olan kalorinin tamamını gün içerisinde alarak da zayıflayabilirsiniz.

Kalori miktarının düşürülmesi  vücudun dengesinin de bozulmasına neden olur. Uzman görüşü olmadan yapılacak bu tür diyetler sonuç vermeyeceği gibi başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir.

Bahar Ayları İçin Beslenme Püf Noktaları

Untitled-1

Kış aylarında hastalanmamak ve sıcak kalmak için vücudumuzu sıcak tutacak daha kalorili besinler tüketiriz. Bu besinler ile yağ dokularımız hacimce genişler ve kilo almış gibi bir görüntüye ulaşırız. Bu görüntüler bahar aylarının gelmesi ile daha da ortaya çıkar ve vücut son yağ depolamasını sergiler. Bu şekilde bahar ayları yağ dokularının en çok genişlediği son evredir. Bu durumun yaşanmaması için bahar ... Devamını Oku »

DİYET VE YANLIŞ YAPILANLAR

Untitled-1

Diyet Nedir? Diyet, dengeli ve sağlıklı beslenmenin tanımıdır. Bilinenin aksine diyet sadece kilo vermek için yapılan,  doğru ya da yanlış beslenme şekli değildir. Diyet kişinin kendi hormonal ve sağlık durumuna uygun olarak bazı besin gruplarına dikkat ederek beslenmesidir.  Bu konu en yanlış bilinen konulardan biridir ve diyet yapmak en baştan yanlış anlaşılmıştır. Bir canlı olması gerektiği sağlıklı ve dengeli beslenir ... Devamını Oku »

YAZ GELİYOR! PEKİ YA FAZLA KİLOLAR NE OLACAK?

Untitled-1

Fazla kilolar, fit ve sağlıklı bir görüntüden bizi uzaklaştırdığı gibi özgüvenimizi de etkileyen, kadın ve erkek hepimizin sorunu olan bir problemdir. Fazla kilolardan kurtulmak için en uygun dönemdeyiz. Bu dönemden başlayarak planlı bir şekilde önlem alırsak yaza daha fir ve güzel bir başlangıç yapabiliriz. Fazla Kilolardan Nasıl Kurtuluruz? Fazla kilolardan kurtulmak için ilk önemli adım sabırlı olmaktır. Hepimiz yaptığımız diyetin ... Devamını Oku »

KİLO VERMEK İÇİN SIK ÖĞÜNLER TÜKETİN

Untitled-1

Zayıflamak ve sağlıklı görünmek sadece yaz aylarında değil kış aylarında da vücumuzun dinç kalması için önemlidir. Bunun için en önemli şey yağ yakmak ve yağların vücuttan atılmasıdır. Çünkü kış aylarında yaz ayalarına oranla daha çok yağ tüketiriz ve vücut kendini korumak , sıcak tutmak için daha çok yağ depolama eğilimindedir.Vücuttan yağ attığımız ve yağ yaktığımız zaman bu duruma orantılı olarak ... Devamını Oku »

Sağlıklı Beslenmenin Temel Kuralları

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve güzel bir hayat için beslenme şeklimiz çok önemlidir. Vücudumuzun büyümesi, gelişmesi gibi durumların devamlılığı için sağlıklı beslenmek ciddi derece de önem sağlar. Vücut sağlığımız iyi ve yerinde olduğu zaman psikolojik olarak da iyi oluruz ve kendimizi iyi hissederiz. Sağlıklı beslenildiğinde yaşam standartlarımız artar ve uzun bir ömre sahip oluruz. Sağlıklı beslenmenin kuralları nedir ? 1- Dengeli beslenmek ilk ... Devamını Oku »

Organik Beslenme

Organik Beslenme

Teknolojinin gelişmesi ile eskiye göre beslenme alışkanlıklarımızda değişmiştir. Önceleri bahçe de ya da tarla da yetişmiş mevsimine göre sebze, meyve tüketirken artık istediğimiz mevsimde istediğimiz sebze ve meyveyi tükete bildiğimiz gibi doğal şekilde yetişmeyen bazı katkı maddeleri ile beslenip yetişen yiyecekleri tüketmekteyiz. Önceleri doğal yollarla kendi büyüme sürelerinde yetişen sağlıklı, organik gıdalar tüketirken, son yıllarda organik olmayan kısa sürelerde büyüyen ... Devamını Oku »

Zayıf ve Sağlıklı Kalmanın 10 Altın Kuralı

Zayıflama ve Sağlıklı Yaşam

ZAYIF VE SAĞLIKLI KALMANIN 10 ALTIN KURALI Kilo sorunu, günümüzde herkes bu problemden muzdarip. Kilo alınır ve verme çabasına gireriz. Uzun uğraşlar sonucu da olsa kilo verilir. Kilo verildikten sonra aynı kilo da kalma çabaları başlar bu sefer. Yediğin şeylere daha çok dikkat edersin, daha fazla hareket etmeye çalışırsın. Peki zayıf ve sağlıklı kalmanın kuralları yok mu ? Varsa neler ... Devamını Oku »

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

beslenme-ve-diyet

Beslenme, yaşam süresince her zaman üzerinde durulması gereken en önemli konulardandır. Çünkü büyüme ve gelişmeyi etkileyen, sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlayan, mental (zeka) gelişmeyi sağlayan en önemli unsurdur. Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanabilmesi için toplumdaki bireylerin beslenme konusunda eğitilmesi gereklidir. Beslenme eğitimiyle yeterli ve dengeli besin tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi, yanlış ve olumsuz beslenme alışkanlıklarının ortadan kaldırılmasıyla olur. Türkiye’de yetersiz ve ... Devamını Oku »